غول ایوانو در باورهای عامیانه مردم همدان

غول ایوانو در باورهای عامیانه مردم همدان

این روایتی بسیار قدیمی در فرهنگ عامه مردم لاجین و اطراف آن در استان همدان رواج داشته و تا به امروز تا حدود زیادی از حافظه تاریخی این مردمان پاک شده و کمتر کسی اسم این مخلوق عجیب رو به زبان می اورد.

غول ایوانو که کلمه ایوانو از زبان ترکی می آید، این غول در اعماق جنگل و اطراف کوه ها رویت شده و با ساختار بدنی که شبیه آدم ولی ترسناک تر و پیکری بزرگ جثه تر توصیف شده است.
این موجود در روایات سرعتی تند تر از آدم داشته و به روستاهای همجوار جنگل حمله میکرده و دختران زیبا را میدزدیده و طی آن هر کسی از اهالی روستا که به تعقیب او برود میکشد.
این غول دختر زیبا را ربوده و در داخل غار خود حبس میکند و در روز برای پیدا کردن غذا به بیرون غار می رود و در غار را با سنگ غظیمی مسدود میکند جالب اینجاست که این موجود کاملا شبیه به بزلنگی یا اسوکه در فرهنگ عامه مردم للوج است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای افزودن روی شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurse