پس به یاد من باشید تا به یاد شما باشم (خداوند)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶
خانه » کسب و کار و اقتصادی » آموزش مقدماتی نسخه خوانی داروخانه

آموزش مقدماتی نسخه خوانی داروخانه

آموزش مقدماتی نسخه خوانی داروخانه

فعالیت در هر مجموعه ای مستلزم شناخت و رعایت قوانین و مقررات حاکم بر آن می باشد. دارو خانه به عنوان یک پایگاه درمانی که مستقیما با سلامت جامعه مرتبط می باشد دارای مقرراتی است که رعایت آنها ارتقای کیفیت خدمت رسانی و تضمین سلامت جامعه را در بر خواهد داشت. قانون مربوط به پزشکی و دارویی، مواد خوردنی و آشامیدنی و اصلاحیه های بعدی آن، تعاریفی را از داروخانه، مسئول فنی و موسس ارائه کرده است که در زیر به طور مختصر به آنها اشاره می کنیم.

داروخانه

داروخانه موسسه ای پزشکی است که با اخذ پروانه مخصوص از وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی تاسیس شده و با داشتن مسئول فنی واجد شرایط به ارائه خدمات دارویی و عرضه دارو، شیر خشک و مکمل های غذایی رژیمی ،غذاهای کمکی شیرخواران و لوازم مصرفی پزشکی و فرآورده های آرایشی و بهداشتی مجاز مبادرت می نماید.

 

مسئول فنی

داروسازی است که باداشتن برگ تشخیص صلاحیت مسئول فنی صادره از سوی اداره کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر و پروانه مسئولیت فنی از سوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مربوطه، به وظایف قانونی خود در داروخانه عمل می نماید و مسئولیت فنی آن را بر عهده می گیرد.

 

موسس

عبارتست از شخصیتی که صلاحیت آن جهت تاسیس داروخانه مطابق ضوابط و مقررات به تایید کمیسیون امور داروخانه ها مصرح در ماده ۲۰ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی ،مواد خوردنی و آشامیدنی رسیده است و پروانه تاسیس داروخانه از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مربوطه ، دریافت نموده است.

 

نسخه پیچ

نسخه پیچ ،دارو یار، دستیار داروساز، تکنسین دارویی، پراتیک یا کارمند داروخانه، شخصی است که اقدام به نسخه پیچی در داروخانه می کند. برخی از آنها به صورت تجربی و برخی با گذراندن دوره های آموزشی وارد این شغل می شوند.
ما در مورد مسئول فنی و موسس به ارائه وظایف نپرداختیم اما چون بحث اصلی ما نسخه پیچ هست، به وظایف آن اشاره می کنیم:
۱- خواندن نسخه و جمع آوری اقلام دارویی تجویز شده
۲- برقرای ارتباط محترمانه و موثر با بیمار و مراجعین
۳- قیمت زنی دستی یا ثبت الکترونیکی دارو
۴- حفظ نظم چیدمان اصولی و علمی داروها
۵- انبارداری و ثبت موجودی و کمبود داروها
۶- استفاده از روپورش با نصب پلاک مشخصات

 

نکته مهم در نسخه خوانی و آموزش نسخه خوانی

قطعا تکرار و تمرین مهمترین راه تسلط بر خواندن نسخه است. با این وجود کسی که به مبحث داروشناسی مسلط نباشد هرگز به نسخه خوان حرفه ای تبدیل نمی شود.

 

کتاب

کتب زیادی در ارتباط با مبحث داروشناسی وجود دارد اما ما در این مطلب به شما یک کتاب آموزشی مناسب برای شروع معرفی خواهیم کرد که می توانید از کتابخونه ها تهیه کنید.
نام کتاب: اصول کار در داروخانه
ناشر: جامعه نگر

کتاب فوق شامل فهرست زیر می باشد که در برخی از آموزشگاه های نسخه خوانی تدریس می گردد:
۱-قوانین و مقررات داروخانه
۲-اصطلاحات پزشکی و دارویی مفدی در داروخانه
۳-مقدمات داروشناسی عمومی
۴-اشکل دارویی و روش های صحیح مصرف دارو
۵- بیماری شناسی عمومی
۶- داروشناسی عمومی (شامل انواع داروها همراه گروههای دارویی)
۷- داروهای ترکیبی (جالینوسی)
۸- داروهای کیاهی
۹- مکمل ها و ویتامین ها
۱۰- مقدمات و اختصارات نسخه خوانی
۱۱- قیمت زنی نسخه و قوانین بیمه ها
۱۲- نسخه خوانی (شامل ۵۰ نسخه آموزشی همراه با بازنویسی)

منبع: iehe.ir

کد امنیتی *

برای افزودن روی شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است