دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶
خانه » جنگ افزار » بومرنگ نفربر زرهی آبی خاکی توسعه یافته ارتش روسیه

بومرنگ نفربر زرهی آبی خاکی توسعه یافته ارتش روسیه

بومرنگ نفربر زرهی آبی خاکی توسعه یافته ارتش روسیه

در تمام طول جنگ سرد شوروی اگرچه نفربر های چرخدار چون بی تی ار را در خدمت داشت ولی سری بی تی ار با وجود سرعت بالا دارای زره کم و قدرت اتش کم بود.بی تی ار ۶۰ تا ۸۰ مجهز به مسلسل ۱۴٫۵ م م بودند اگرچه در دهه ۱۹۹۰ برخی نسخه ها با توپ ۳۰ م م نیز توسعه یافتند ولی مشکل زره حل نشد.

بومرنگ نفربر زرهی آبی خاکی توسعه یافته ارتش روسیه

شوروی از نفربر های زرهی مسلح سری بی ام پی که به خوبی مسلح شده بود استفاده زیادی کرد ولی در بی ام پی ۱ و ۲ زره کم بود و از طرفی محدودیت شنی باعث کاهش سرعت شده بود. در دهه ۱۹۹۰ روسیه بی تی ار ۹۰ را توسعه داد که دارای برجک با توپ ۳۰ م م بود برجک شباحت کلی به برجک بی ام پی ۲ داشت ولی در نهایت تعداد کمی از این نسخ تولید شد.
روسیه ز اواخر دهه گذشته به دنبال یک نفربر چرخدار مسلح بود که در نهایت طرح جدید با نام بومرنگ به نمایش گذاشته شد و احتمالا در صورت تولید موثر جایگزین بی تی ار ها خواهد شد.
هنوز جزئیاتی زیادی از بومرنگ مشخص نیست ولی کلیات ان مشخص است. بومرنگ یک نفربر زرهی با وزن ۱۵ تا ۲۰ تن که دارای طول ۸ متر است . خودرو دارای سه خدمت است که شامل راننده ، فرمانده و توپچی است.

بومرنگ نفربر زرهی آبی خاکی توسعه یافته ارتش روسیه

رانند در جلوی خودرو سمت چپ قرار دارد که توسط یک درچیه در بالای سرش با یک پیرسکوپ رو به جلو خود دید دارد . فرمانده و توپچی در جلو خودر قرار دارند و در پشت موتور قرار میگیرند در واقع خودرو تنها دو دریچه روی خود دارد که هر دو پشت برجک اصلی است و درب انها به طرف بالا باز می شود.
خودروی دارای هشت چرخ است که قدرت موتور به هر چهار محور و هشت چرخ منتقل می شود و دو محور جلو قابل چرخش است. از قرار دارای یک موتور ۵۱۰ اسب بخاره دیزل از نوع UTD-32TR است که خودرو را میتواند به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند وبرد ان ۸۰۰ کیلومتر است.
خودرو دارای یک درب یک لنگه در عقب برای سوار کردن سرباز است. این درب به سمت راست باز می شود و خودرو میتواند تا ۹ سرباز را حمل کند اگرچه از دید بسیاری از کارشناسان این رقم به شکل واقعی هشت سرباز است.این اولین خودروی زرهی چرخدار روسها با درب سوار شدن عقب است. یکی از ضعف های بی تی ار ۹۰ درب سوار شدن در کنار بدنه است که پیاده شدن و سوار شدن را تا حدی دشوار کرده بود.
این خودرو دارای قابلیت ابی خاکی مانند اکثر نفربر های روسها است و از دو موتور جت ابی در عقب خودرو یکی در هر سمت کنار بدنه بهره میبرد. سرعت در اب مشخص نیست ولی معمولا در این خودرو معمولا زیر ۱۵ کیلومتر بر ساعت است.
بومرنگ دارای زره ناشناس است برخی از منابع زره را فولادی و برخی از کامپوزیت بیان کردند ولی به گفته برخی از منابع روسی دارای مقاومت در برابر گلوله های ۲۰ م م است اگرچه ممکن است میزان مقاومت واقعی در انداز مسلسل های سنگین باشد و همچنین این منابع مدعی توان نصب زرع توری راکت نیز وجود دارد.
خودرو دارای هشدار دهنده لیزری با پوشش ۳۶۰ درجه است و حسگرها ان دو طرف و عقب خودرو نصب شده و همچنین دارای نارنجک انداز دود زا برای پوشش کامل است.
خودرو را میتوان با دو برجک سفارش داد. یک برجک کوچکتر بدون سرنشین حاوی یک مسلسل ۱۲٫۷ م م که توسط یک سایت روی برجک از درون هدایت می شود و دیگر برجک بومرنگ است.به نسخه ای که دارای برجک با مسلسل ۱۲٫۷ م است کا۱۶ میگویند و نسخه ای که دارای برجک بومرنگ است کا۱۷ نام دارد .بومرنگ یک برجک استاندارد است که میتوان ان را روی هر خودروی زرهی نصب کرد. برجک بومرنگ بی ام روی تی ۱۵ ارماتا نیز نصب شده و حتی میتوان ان را طی فرایند ارتقا روی بی ام پی۱ و ۲ نیز نصب کرد.
این برجک شامل یک توپ ۳۰ م م ۲ ای ۴۲ یا همان توپی که روی بی ام پی ۲ نصب شده می باشد و ۵۰۰ گلوله نیز با خود حمل میکند. اگرچه سرعت اتش توپ عدد ۵۵۰ گلوله بر دقیقه است ولی سرعت اتش معمولا ۲۰۰ گلوله و حتی کمتر تنظیم می شود تا مهمات هدر نرود. این توپ میتواند مهمات های انرژی جنبشی ویا مهمات های انفجاری اتش زا را حمل کند(البته بیشتر از این توپ در مقاله بی ام پی ۲).

بومرنگ نفربر زرهی آبی خاکی توسعه یافته ارتش روسیه

همچنین در کنار این توپ۳۰ م م یک مسلسل ۷٫۶۲ م م با ۲۰۰۰ گلوله قرار دارد. در دو طرف برجک چهار موشک لیزری کورنت (دو عدد در هر سمت) قرار دارد که نقش ضد زره دارند. این موشک های دارای برد ۵۵۰۰ متر توسط سایت فرمانده و یا توپ چی هدایت می شود.
روی برجک دو سایت یکسان قرار دارد یکی برای فرمانده و دیگری توپچی. سایت توپچی جلوی برجک سمت راست است و شامل دوربین دید حرارتی، نشان گذار لیزری و دوربین مدار بسته است و مشابه همین سایت در بالای برجک سمت چپ برای فرمانده قرار دارد که دارای چرخش ۳۶۰ درچه برای پوشش داشتن دوربرجک است.
بومبرنگ قرار است جایگزین بسیاری از خودروی قدیمی سری بی تی ار در روسیه شود. این خودرو در نوع خوب به خوبی با نمونهای غربی چون پیرانا قابل قیاس است اگرچه حفاظت بی ام پی ۳ ویا تی ۱۵ را ندارد ولی سرعت و تحرک بالای دارد و احتمال دارد اینده حتی با برجک های سنگینتر نیز مورد استفاده قرار بگیرد. قرار است از سال ۲۰۱۷ میلادی وارد خدمت شود.

 

مشخصات

خدمه: سه خدمه و ۸ تا۹ سرباز
وزن: ۲۰ تا ۲۵ تن
موتور: یک موتور دیزل ۵۱۰ اسب بخاری
سرعت: ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت
برد: ۸۰۰ کیلومتر
سلاح: برخی نسخ ها یک مسلسل ۱۲٫۷ م م و برخی نسخه ها یک برجک با توپ ۳۰ م م، یک مسلسل ۷٫۶۲ م م و موشک ضد تانک کورنت

کد امنیتی *

برای افزودن روی شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است