ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷
خانه » تاریخ » کتاب تاریخ » شیوه های جنگی ایرانیان در دوره ی ساسانیان

شیوه های جنگی ایرانیان در دوره ی ساسانیان

شیوه های جنگی ایرانیان در دوره ی ساسانیان

بر خلاف شیوه های نبرد دوره ی اشکانی که بیشتر بر روی جنگ و گریز و بر مانور و عقب نشینی (قیقاج) تکیه میشد، در عصر ساسانی به واسطه ی تجربیات زیادی که در طی جنگ های متمادی با رومیان به دست آمده بود، روش های رزمی متکامل تر گردید. علاوه بر شیوه های عصر اشکانی، جنگ از نزدیک و گاه تن به تن نیز رواج یافت.

مخصوصا سواره نظام سنگین اسلحه اکثرا در صف اول قرار میگرفتند و اگرمسلح به نیزه ی بلند بودند چنان به دشمن نزدیک می شدند که در اندک زمانی با مغلوبه شدن جنگ، به نبرد تن به تن می پرداختند.
کمان داران سواره که معمولا از سواره نظامی های سبک اسلحه بودند بیشتر به تیراندازی دست یازیده و برای به هم ریختن صف آرایی (military posture) و انضباط صفوف دشمن اقدام به مانور و جنگ و گریز میکردند.
به حمایت از این دو دسته گاهی فیل سواران را نیز وارد میدان جنگ میکردند که در بعضی مواقع سهم مهمی در پیروزی ها داشتند . این گروه در حقیقت جانشین دسته ای رزمی ارابه سوار عصر هخامنشی شده بودند. تعداد فیل های ارتش ساسانی را از ۲۰۰ تا ۷۰۰ زنجیر ذکر کرده اند که بر روی آنها برج چوبی بزرگ (هودج) می بستند تا از درون آن جنگجویان به تیراندازی بپردازند.

فن محاصره و قلعه گیری که در عصر اشکانی به علت شیوه های رزمی خاص آنان تضعیف گردیده بود، در این عهد بار دیگر مورد توجه قرار گرفت . این تجربه نیز محصول جنگ های مکرر با رومی ها و محاصره دژ و قلاع آنها بود.
ادوات قلعه کوب مانند: فلاخن، منجنیق، برج، ستون های مخرب، پنجگان، نفاطه انداز، دراجه، انواع عراده، رتیله، ربابه و… کاربردشان توسعه و گسترش یافت.
در این مورد آمیانوس شرح مفصلی از خود به یادگار گذاشته است. در زمینه ی استحکامات و تدابیر دفاعی، جنگاوران ساسانی به امر حصار، برج، دروازه ها و خندق های عمیق دور حصار شهرها و قلاع متعدد تکیه فراوانی می کردند.
نمونه ی یک نوع محاصره دژ یا قلعه ، تصویر زیبایی است که بر روی جام نقره حک شده و اینک در موزه ی لنینگراد نگه داری میشود.
فنون حفر خندق و استفاده از آن به عنوان استحکامات مطمئن نظامی، بعد ها توسط ایرانی ها از جمله شخصی به نام سلمان فارسی به میان مسلمانان کشیده شد.

شیوه های جنگی ایرانیان در دوره ی ساسانیان

لشکریان ایرانی در عصر ساسانی شیوه های عجیبی در زمان عقب نشینی و گریز از برابر دشمن داشتند. در صورت برتری دشمن بر آنان ، تلاش میکردند در زمان عقب نشینی منابع غذایی و مخازن آب را از بین ببرند.
آنها مزارع را به آتش می کشیدند، انبار های آذوقه ی شهر ها و روستا های سر راه را تخلیه می نمودند و چشمه ها و چاه ها رو پر می کردند. اگر مسیر آب یا رودخانه ای سوار بر منطقه بود به آن سو هدایت می نمودند تا با باتلاقی کردن آن ناحیه ، راه تعاقب و پیشروی را بر حریف ببندند.
به طور کلی قواعد و شیوه های جنگاوری ایرانیان عصر ساسانی که شباهت زیادی به شیوه های رومیان داشت چنین بود:

۱ – حتی الامکان از وسایل تهاجمی و تدافعی استفاده می شد . ولی مهم ترین سلاح تهاجمی در درجه اول تیر و کمان و سپس نیزه و سایر افزار آلات بود.
۲ – سعی میشد پشت سپاه به آفتاب و باد باشد.
۳ – فقط در زمان کاملا ضروری اقدام به جنگ می گردید.
۴ – ارتفاعات مشرف یه رزمگاه می باید اشغال میشد.
۵ – سپاه نمی باید از مناطق پر جمعیت عبور می کرد.
۶ – دفاع از کشور مشروط به هیچ شرطی نبود.
۷ – سربازان و جنگاوران باید دارای صفات مخصوص اخلاقی می بودند.
۸ – کمین زدن لازم و محل آن می باید در صورت امکان نزدیک به آب قرار می داشت.
۹ – شبیخون زدن رایج و می باید همراه با نعره های رعب آور می بود که در حقیقت یک نوع عملیات روانی محسوب می گشت .
۱۰ – سپاه از حمل بار زیاد پرهیز میکرد.
۱۱ – استفاده از جاسوس بسیار ضروری و رایج بود.
۱۲ – استفاده از خاکریز و سنگربندی ( Barricade ) رواج فراوان داشت.

 

منبع: military.ir

کد امنیتی *

برای افزودن روی شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است