ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
خانه » بهداشت و سلامتی » روش های پیشگیری طبیعی از بارداری

روش های پیشگیری طبیعی از بارداری

روش های پیشگیری طبیعی از بارداری

روش های طبیعی پیشگیری از بارداری روش هایی هستند در آنها از هیچ وسیله یا دارویی برای جلوگیری از بارداری استفاده نمی شود.

این روش ها شامل سه دسته عمده هستند: روش نزدیکی منقطع، روش های مبتنی بر یافتن دوره مطمئن و روش شیردهی.

 

نزدیکی منقطع

روش نزدیکی منقطع قدیمی ترین روش پیشگیری از بارداری در انسان است و از زمانیکه انسان دریافت که بارداری نتیجه نزدیکی است متوجه این روش هم بود. به این روش انزال خارج از واژن نیز گفته میشود. در این روش نزدیکی تا زمان انزال ادامه می یابد و بلافاصله قبل از انزال نزدیکی قطع شده ، انزال خارج از بدن اتفاق می افتد. چون اسپرم وارد واژن نمیشود پس به تخمک نیز نرسیده ، بارداری اتفاق نمی افتد.

این روش به دو دلیل عمده ضریب شکست بالایی دارد : یکی اینکه کنترل انزال کارساده ای نیست و امکان خطا در آن زیاد است ؛ دوم هم آنکه در برخی افراد که نزدیکی های متوالی دارند ممکن است اسپرم های ناشی از انزال اول در مجاری ادراری باقی بمانند و طی نزدیکی بعدی قبل از انزال وارد واژن شده به تخمک برسند و ایجاد بارداری نمایند.

این روش در افراد دارای انزال زودرس و نیزدر افراد خیلی جوان به سبب عدم مهارت در کنترل انزال مناسب نبوده ، توصیه نمیشود. در گذشته اعتقاداتی مبنی بر آنکه این روش سبب ایجاد عوارض روحی روانی در افراد میشود وجود داشت ولی با توجه به استقبال عمومی از این روش و نیز تحقیقات انجام شده صحت چنین ادعائی ثابت نشده است.

 

دوره مطمئن

این گروه از روش ها بر پایه احتمال بارداری در روزهای مختلف سیکل طراحی شده است چراکه در روزهای مختلف سیکل قاعدگی احتمال بارداری متفاوت است . قبلا” گفته شد که اسپرم حداکثر تا ۷۲ ساعت پس از ورود به واژن توانایی زنده ماندن دارد پس اگر حداکثر ۳ روز قبل از تخمک گذاری وارد بدن زن شده باشد میتواند به احتمال زیاد تا زمان تخمک گذاری زنده مانده باشد و سبب لقاح و بارداری شود. از طرفی تخمک نیز پس از آزادی ۲۴ تا نهایتا” ۴۸ ساعت زنده می ماند. از آنجائیکه زمان تخمک گذاری با احتمال ۱۲ ساعت پس و پیش شدن محاسبه میگردد فرض بر اینست که تخمک از زمان محاسبه تخمک گذاری احتمالی تا حداکثر ۳ روز بعد توانایی زنده ماندن داشته باشد. نتیجه اینکه بیشترین احتمال وقوع بارداری متعاقب نزدیکی طی زمان ۳ روز قبل تا ۳ روز پس از تخمک گذاری متصور است.

به دوره بین سه روز قبل تا سه روز بعد از تخمک گذاری ، دوره حداکثر احتمال بارداری و به زمان های قبل از این دوره و پس از آن نیز دوره مطمئن گفته میشود. توصیه اکید میگردد تا در نزدیکی ها طی دوره حداکثر احتمال بارداری از روش موقت و مطمئن جلوگیری استفاده شود. ( توضیح آنکه چون بیشترین میل و لذت جنسی حاصل از نزدیکی حول و حوش تخمک گذاری دیده میشود توصیه به عدم نزدیکی در دوره حداکثر احتمال بارداری چندان منطقی به نظر نمی رسد.)

محاسبه دوره های فوق از سه طریق امکانپذیر است : روش تقویمی ، بررسی ترشحات گردن رحم و تغییرات درجه حرارت پایه بدن.

 

روش تقویمی

در این روش دوره های فوق از روی توالی روزهای سیکل قاعدگی محاسبه میشود.بسته به منظم بودن یا نبودن سیکل نحوه محاسبه متفاوت است.

در سیکل های قاعدگی منظم ابتدا روز تخمک گذاری حساب شده سپس دوره های ذکر شده تعیین میگردد. مثلا”در خانمی که سیکل قاعدگی ۲۷ روزه دارد ، روز تخمک گذاری روز ۱۳ سیکل است پس بین روزهای ۱۰ و ۱۶ دوره حداکثر احتمال بارداری است و روزهای قبل از۱۰ و بعد از ۱۶ دوره مطمئن را تشکیل میدهند.

اما در سیکل های نامنظم محاسبه دوره ها اندکی مشکل تر است.برای استفاده از روش تقویمی خانمی که سیکل نامنظم دارد ابتدا باید بین شش ماه تا یکسال تعداد روز های سیکل قاعدگی خود را یادداشت کند تا دامنه تغییرات آن یعنی حداقل و حداکثر ایام سیکل وی مشخص گردد.سپس از عدد حداقل ۱۸ و از عدد حداکثر ۱۱ را کم کند. اعداد به دست آمده دو طرف دوره حداکثر احتمال بارداری را مشخص می نمایند.مثلا” در خانمی که روزهای سیکل قاعدگی وی طی ماه های اخیر ۳۰ ، ۲۸ ، ۳۱ ، ۲۹ ، ۳۰ ، ۲۸ ، ۲۹ ، ۳۰ ، ۳۱ ، ۲۸ و ۳۰ روز بوده است، کمترین دوره سیکل ۲۸ روز و بیشترین دوره آن ۳۱ روز است؛لذا دوره حداکثر احتمال بارداری بین روزهای ۱۰ (۱۸ – ۲۸ ) و ۲۰ (۱۱ – ۳۱ ) خواهد بود و روزهای قبل از دهم سیکل و بعد از بیستم سیکل دوره مطمئن خواهد بود.

هر چه سیکل قاعدگی نامنظم تر باشد یعنی اختلاف بین کمترین و بیشترین روزهای طول سیکل بیشتر باشد طول دوره حداکثر احتمال بیشتر و در نتیجه طول دوره مطمئن کوتاهتر خواهد بود.

ضریب شکست کلی روش تقویمی در حدود ۱۱ درصد است.

 

روش شیردهی

در زمان قدیم بصورت تجربی دیده شده بود که زنانی که بچه های خود را خودشان شیر میدهند به نسبت سایر زنان دیرتر مجددا باردار میشوند.
پس از بررسی هایی که انجام شد اثبات شد که شیردهی سبب مهار تخمک گذاری میشود به این شرط که حداکثر تحریک نوک سینه مادر در شیردهی توسط شیرخوار انجام شود یعنی بچه فقط و فقط از شیر مادر تغذیه گردد.
لذا این روش حداکثر شش ماه پس از زایمان قابل اعتماد است زیرا بچه بعد از شش ماهگی شروع به خوردن غذا نموده از شیر خوردن او کم میشود.

امتیاز 4.50 ( 2 رای )

کد امنیتی *

برای افزودن روی شکلک کلیک کنید

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است